Profilaktyka

Profilaktyka

Co oznaczają białe plamki na zębach?

Białe plamki na zębach najczęściej spowodowane są fluorozą , która jest następstwem przewlekłego, nadmiernego przyjmowania fluoru w okresie formowania się szkliwa. Na zębach pojawiają się wtedy nieprzezroczyste, mętne, białe plamy. Stopień ciężkości fluorozy i rozkład przebarwień zależą od stężenia fluoru, czasu ekspozycji na fluor, etapu aktywności komórek tworzących szkliwo oraz indywidualnej wrażliwości. Fluoroza najczęściej pojawia się na zębach siecznych dolnych, górnych, i przedtrzonowych, a plamy występują symetrycznie.

Mam problem z dziąsłami - zerwały mi się przy dolnych jedynkach odsłaniając korzeń. Co zrobić w tej sytuacji?

W takiej sytuacji najlepiej udać się na konsultacje do periodontologa , który podejmie decyzję o ewentualnej konieczności wykonania zabiegu przykrycia recesji dziąsłowych oraz wyeliminowania przyczyny ich powstawania.

Czy na świeżo zrobionej plombie można odczuwać ból po spożyciu ciepłych lub zimnych posiłków? Czy świadczy to o źle wykonanym zabiegu?

Czasami po założeniu wypełnienia może być odczuwalna nieznaczna nadwrażliwość pozabiegowa na bodźce termiczne (ciepło, zimno). Jest to najczęściej związane ze skurczem materiału wypełniającego. Dolegliwości takie powinny jednak ustąpić w ciągu kilku dni, jeśli tak nie jest może to świadczyć o powikłaniach zapalnych ze strony miazgi i o ewentualnej konieczności wykonania leczenia kanałowego.

Czy plomba może wypaść przez podrażnione dziąsła?

Podrażnione dziąsła zwykle powodują krwawienie lub wysięk z kieszonek dziąsłowych, stwarzając niedogodne warunki do wypełnienia ubytku. Sytuacja taka wymaga odroczenia zabiegu do czasu poprawy stanu dziąseł i zabezpieczenia ubytku materiałem tymczasowym. Założenie wypełnienia w sytuacji, gdy nie można utrzymać suchości w ubytku stwarza ryzyko jego utraty lub powstania nieszczelności prowadzącej do próchnicy wtórnej.

Czy to prawda, że wybielanie zębów jest szkodliwe dla szkliwa?

Każdy rodzaj wybielania niesie ze sobą ryzyko efektów ubocznych takich jak nadwrażliwość zębiny, podrażnienia dziąseł czy negatywny wpływ na tkanki zęba są to jednak sytuacje przejściowe które zwykle mijają . Nie ma całkowicie bezpiecznej i bezinwazyjnej metody wybielania dobór odpowiedniego rodzaju podyktowany jest najczęściej oczekiwaniami pacjenta.

Mam pytanie - od ponad 2 lat wyrzynają mi sie dolne ósemki. Rosną pomału i co jakiś czas się wybijają się w górę zadając mi przy tym straszny ból. Moje dziąsła wtedy puchną i są obolałe. Czy mogę usunąć ósemki?

Nawracające stany zapalne wokół wyrzynających się zębów mądrości są wskazaniem do ich usunięcia lub wycięcia kaptura dziąsłowego pokrywającego wyrzynający się ząb. Ostatecznie o potrzebie wykonania zabiegu decyduje chirurg stomatologiczny na podstawie wywiadu, badania klinicznego i oceny zdjęcia pantomograficznego.

Jak częste szczotkowanie zębów pomoże wybielić zęby?

Częstotliwość szczotkowania nie ma wpływu na zmianę koloru zębów. Natomiast będzie przeciwdziałać powstawaniu nieestetycznych osadów.

Jakie kolory gumek do aparatu Pan poleca?

Cały urok w leczeniu ortodontycznym to możliwość noszenia różnego koloru gumek. Ja polecam jaskrawe, rzucające się w oczy kolory. Najlepiej każdy ząb inny kolor.

Na czym polega porcelanowe wybielanie zębów i ile kosztuje?

Jeśli masz na myśli stosowanie licówek ceramicznych to zabieg taki polega na zeszlifowaniu powierzchni wargowej (licowej) zęba w zakresie szkliwa i przyklejeniu na stałe wykonanej w laboratorium licówki porcelanowej. Koszt zależ od gabinetu ok. 2000zł od sztuki.

Czy w wieku 24 lat mogę sobie założyć aparat ortodontyczny?

Wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego. Czas oraz efekt leczenia uzależnione są od wady, którą trzeba skorygować.

Strony

Subscribe to RSS - Profilaktyka