Higiena

Higiena jamy ustnej

Jak często trzeba myć zęby?

Optymalnie powinno się myć zęby 3 razy dziennie. Nie należy przesadzać z częstością mycia zębów, gdyż zbyt częste szczotkowanie, zwłaszcza gdy robi się to nieumiejętnie, może prowadzić do uszkodzenia struktury zębów, np. powstawania ubytków klinowych (przyszyjkowych).

Co robić, by mieć białe i ładne zęby ?

Aby cieszyć się ładnym i zdrowym uśmiechem należy perfekcyjnie dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać zaufanego dentystę.

Czasami bolą mnie dziąsła i czuję jakby były lekko nabrzmiałe w okolicach ósemek. O czym to świadczy?

Taki stan może świadczyć o stanie zapalnym rozwijającym się wokół wyrzynającego się zęba mądrości. Sytuacja taka wymaga usunięcia zęba lub kaptura dziąsłowego pokrywającego ząb o czym zdecyduje chirurg stomatologiczny na podstawie wywiadu, badania klinicznego i oceny zdjęcia pantomograficznego.

Czy warto kupować droższe pasty do zębów?

W oczyszczaniu zębów najważniejsza jest właściwa technika szczotkowania. Pasta ma drugorzędne znaczenie. Najlepiej wybrać pastę, która odpowiada naszym potrzebom, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto przeznaczyć na nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej, które uzupełnią higienę jamy ustnej.

Jak można wybielić sobie zęby?

Zęby można wybielić w gabinecie stomatologicznym metodą jednoseansową, gdzie efekt uzyskujemy od razu lub stosując w domu specjalne szyny wykonane indywidualnie dla pacjenta, jednak na efekt trzeba poczekać kilka dni.

Jakiej tradycyjnej szczoteczki najlepiej używać?

To, jakiej szczoteczki manualnej najlepiej używać zależy od wieku pacjenta, stanu jego dziąseł oraz sprawności manualnych. Najlepsze są szczoteczki z włosia syntetycznego (nylon, perlon). Najczęściej zaleca się stosowanie szczoteczek miękkich i średniomiękkich, gdyż czyste zęby uzyskuje się dzięki odpowiedniej metodzie szczotkowania, a nie twardości włókien szczoteczki. Preferowane są szczoteczki o małej główce (2 - 2.5 cm dla dzieci i 2.5 - 3 cm dla dorosłych) z dużą liczbą pęczków w rzędzie.

Witam, mam 3-letnią córeczkę. Niestety ostatnio zauważyłam, że w dolnej czwórce zrobiła jej się dziurka. Jak można zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy? Z góry dziękuję za podpowiedź.

Powstały ubytek należy jak najszybciej wyleczyć ponieważ próchnica jest chorobą zakaźną i infekuję pozostałe zęby. Aby zapobiec rozwojowi próchnicy należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej dziecka. Należy czyścić zęby odpowiednio dobraną do wieku pastą i szczoteczką minimum dwa razy dziennie rano i wieczorem po ostatnim posiłku. Dziecku po wieczornym szczotkowaniu zębów nie należy podawać słodkich i kwaśnych napojów, a tylko wodę. Podawanie podczas snu butelki mleka z dodatkiem cukru może owocować rozwojem „próchnicy butelkowej”, która powoduje destrukcję uzębienia mlecznego.

Jak chronić zęby przed osadem kawowym, jeżeli nie zamierzamy przestać pić kawy?

Osadom nazębnym kawowym i tytoniowym zapobiegać można jedynie stosując odpowiednią higienę jamy ustnej. Ważne są: odpowiednia częstotliwość, czas i technika szczotkowania. Dla zwiększenia wydajności czyszczenia można używać szczoteczki elektrycznej. Dla palaczy czy kawoszy dostępne są specjalne linie past posiadające większe właściwości czyszczące. Osoby mające problem z osadem kawowym powinny szczotkować zęby po spożyciu kawy, a jeśli nie jest to możliwe, zaleca się przepłukać usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej.

Strony

Subscribe to RSS - Higiena