dr Sz. Majewski

Jak często trzeba myć zęby?

Optymalnie powinno się myć zęby 3 razy dziennie. Nie należy przesadzać z częstością mycia zębów, gdyż zbyt częste szczotkowanie, zwłaszcza gdy robi się to nieumiejętnie, może prowadzić do uszkodzenia struktury zębów, np. powstawania ubytków klinowych (przyszyjkowych).

Co oznaczają białe plamki na zębach?

Białe plamki na zębach najczęściej spowodowane są fluorozą , która jest następstwem przewlekłego, nadmiernego przyjmowania fluoru w okresie formowania się szkliwa. Na zębach pojawiają się wtedy nieprzezroczyste, mętne, białe plamy. Stopień ciężkości fluorozy i rozkład przebarwień zależą od stężenia fluoru, czasu ekspozycji na fluor, etapu aktywności komórek tworzących szkliwo oraz indywidualnej wrażliwości. Fluoroza najczęściej pojawia się na zębach siecznych dolnych, górnych, i przedtrzonowych, a plamy występują symetrycznie.

Mam problem z dziąsłami - zerwały mi się przy dolnych jedynkach odsłaniając korzeń. Co zrobić w tej sytuacji?

W takiej sytuacji najlepiej udać się na konsultacje do periodontologa , który podejmie decyzję o ewentualnej konieczności wykonania zabiegu przykrycia recesji dziąsłowych oraz wyeliminowania przyczyny ich powstawania.

Czy na świeżo zrobionej plombie można odczuwać ból po spożyciu ciepłych lub zimnych posiłków? Czy świadczy to o źle wykonanym zabiegu?

Czasami po założeniu wypełnienia może być odczuwalna nieznaczna nadwrażliwość pozabiegowa na bodźce termiczne (ciepło, zimno). Jest to najczęściej związane ze skurczem materiału wypełniającego. Dolegliwości takie powinny jednak ustąpić w ciągu kilku dni, jeśli tak nie jest może to świadczyć o powikłaniach zapalnych ze strony miazgi i o ewentualnej konieczności wykonania leczenia kanałowego.

Co robić, by mieć białe i ładne zęby ?

Aby cieszyć się ładnym i zdrowym uśmiechem należy perfekcyjnie dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać zaufanego dentystę.

Czy plomba może wypaść przez podrażnione dziąsła?

Podrażnione dziąsła zwykle powodują krwawienie lub wysięk z kieszonek dziąsłowych, stwarzając niedogodne warunki do wypełnienia ubytku. Sytuacja taka wymaga odroczenia zabiegu do czasu poprawy stanu dziąseł i zabezpieczenia ubytku materiałem tymczasowym. Założenie wypełnienia w sytuacji, gdy nie można utrzymać suchości w ubytku stwarza ryzyko jego utraty lub powstania nieszczelności prowadzącej do próchnicy wtórnej.

Czy to prawda, że wybielanie zębów jest szkodliwe dla szkliwa?

Każdy rodzaj wybielania niesie ze sobą ryzyko efektów ubocznych takich jak nadwrażliwość zębiny, podrażnienia dziąseł czy negatywny wpływ na tkanki zęba są to jednak sytuacje przejściowe które zwykle mijają . Nie ma całkowicie bezpiecznej i bezinwazyjnej metody wybielania dobór odpowiedniego rodzaju podyktowany jest najczęściej oczekiwaniami pacjenta.

Czasami bolą mnie dziąsła i czuję jakby były lekko nabrzmiałe w okolicach ósemek. O czym to świadczy?

Taki stan może świadczyć o stanie zapalnym rozwijającym się wokół wyrzynającego się zęba mądrości. Sytuacja taka wymaga usunięcia zęba lub kaptura dziąsłowego pokrywającego ząb o czym zdecyduje chirurg stomatologiczny na podstawie wywiadu, badania klinicznego i oceny zdjęcia pantomograficznego.

Mam pytanie - od ponad 2 lat wyrzynają mi sie dolne ósemki. Rosną pomału i co jakiś czas się wybijają się w górę zadając mi przy tym straszny ból. Moje dziąsła wtedy puchną i są obolałe. Czy mogę usunąć ósemki?

Nawracające stany zapalne wokół wyrzynających się zębów mądrości są wskazaniem do ich usunięcia lub wycięcia kaptura dziąsłowego pokrywającego wyrzynający się ząb. Ostatecznie o potrzebie wykonania zabiegu decyduje chirurg stomatologiczny na podstawie wywiadu, badania klinicznego i oceny zdjęcia pantomograficznego.

Jak częste szczotkowanie zębów pomoże wybielić zęby?

Częstotliwość szczotkowania nie ma wpływu na zmianę koloru zębów. Natomiast będzie przeciwdziałać powstawaniu nieestetycznych osadów.

Strony

Subscribe to RSS - dr Sz. Majewski